top of page

ScarWork®

ScarWork was developed by Sharon Wheeler, a certified Rolfer® who learned directly from Dr. Ida Rolf.
If one should use one sentence to describe ScarWork, it is the art of integrating scars into the fascial web; and therefore it collaborates perfectly with Rolfing®!


 

To work with scars, is in the world of fascia like to speak with a different language,

 

Caroline Widmer

If you have scars after operations, plastic surgery, removed birthmark, or any type of burn, Scarwork is beneficial.
Scarwork is easy and gentle on the body. It is rarely painful, even on fresh scars. The scar tissue has the capacity to adapt. This type of work changes all the lumps, splits, holes and knots, so that they become more smooth and elastic. The changes happen during the session and continue afterwards, plus are lasting!
Working on the scars can significantly release connective tissues and can play an important role in achieving integration in the whole body. 

 

 

It is helpful for me to know beforehand what kind of scar you have.
If you have an MRI, medical report or at least you know how they did the operation it can be very helpful info. I would appreciate it if you share any info with me before our session.

Contraindications - when not to work
  • you medical practitioner didn't allow that: one can work on your scar/you can have massages

  • the scar isn´t closed, it has an infection and/or inflammation, the scar/wound is wet

  • if your scar is after laser-therapy and it is swollen and/or red

 

  • Pre koho je Rolfing?
    Rolfing SI je doslova pre každého. Každý z nás má istý stupeň nerovnováhy vo svojej telesnej štruktúre, a preto sa dá povedať, že Rolfing je pre každého bez ohľadu na jeho vek, skúsenosti, profesiu. Špecifická práca s fasciami, ktorou je Rolfing známi je veľmi vhodná pre tých, ktorí majú za sebou zranenie či operáciu. Je úplne bežné, že už ubehli aj roky po úraze alebo zákroku a klient stalé pociťuje obmedzenia vo svojom každodennom živote. Fascia totiž do seba "vtiskne istý tvar" a ten obmedzuje pohybový prejav tela. Z Rolfigu vedia vyťažiť aj (bývali) atléti, hudobníci, tanečníci, herci, manuálne pracujúci a tí, ktorí sa nechcú zmieriť s myšlienkou, že musia trpieť. Rolfing nie je účinný len pri bolestiach, ale umožňuje aj zlepšenie výkonu a to obnovou mobility, rovnováhy a sily. Fascia totiž obaľuje aj nervy a teda ovplyvňuje aferentní signál do CNS, čo má vplyv na množstvo využitých motorických jednotiek v danej oblasti a tým pádom aj na výkon. Potenciálne môže Rolfing pomôcť tým, ktorí majú pocit, že ich fyzický stav obmedzuje ich vnútorný blahobyt. Ako sa hovorí "v zdravom tele, zdravý duch".
  • Je vhodný Rolfing pre deti a tínedžerov?
    Áno je, a môže pomôcť s problémami, ktoré majú vývojový pôvod alebo sú dôsledkom zranenia. Približne do 12 roku života sa nepracuje v rámci 10 sedení, namiesto toho v rozmedzí 3-6 sedení, kratšieho rozsahu a lokálneho charakteru. Ak je dieťa malé, rodič môže dieťa sprevádzať počas sedenia a prípadne doniesť so sebou hračky alebo knižky na zabavenie.
  • Čo v prípade, že práve menštruujem?
    Nie je to problém, ak sa cítite komfortne. Techniky smerované na brušnú dutiny môžu byť vynechané.
  • V čom je Rolfing jedinečný?
    Rolfing, tiež známy ako Rolfing štrukturálna integrácia pristupuje k ľudskému organizmu ako k celku. A teda sa neorientuje len podľa príznakov a je vhodný na prevenciu alebo optimalizáciu človeka. Jedným z cieľov Rolfingu je mobilizácia spojivového tkaniva - fascia - ktoré sú tiež označuje ako "orgán formy". My Rolferi berieme do úvahy konštantný vzťah človeka s gravitáciou. Vnímanie tohto vzťahu nám umožňuje nájsť problémy alebo nedostatky, ktoré vedú k štrukturálnej neintegrite. Je úple v poriadku, že kladieme na naše telo požiadavky ale ak tieto požiadavky presiahnu istú fyziologickú hranicu bez možnosti regenrácie resp. nastolenia rovnováhy, bude naše telo nútené využiť suboptimálne procesy a mechanizmy na fungovanie. Jedným suboptimálnym prejavom tela je budovanie fascii, ktoré sú kompatkné, viskózné a ne-elastické; čo sa bude odrážať na zdraví a vitalite človeka. Pomocou Rolfingu máme lepšie podmienky a možnosti reorganizovať svoj vzťah s gravitáciou tak, že každý segment tela je organizovaný nad ťažiskom toho pod ním. V takomto stave je telo natoľko v rovnováhe a integrované, že sa vyvíja minimálne svalové úsilie na státie a eventuálny pohyb.
  • Je Rolfing aj pre tehotné ženy?
    Áno je, no až od 3 mesiaca tehotenstva. Nepracuje sa v rámci 10 sedení, no trvanie, obsah a počet sedení sa prispôsobuje potrebám klientky. Rolfing Vám vie pomôcť aj v popôrodnom procese. Bližšie info nájdete v tomto článku: http://www.ineedrolfing.com/new-blog/2018/1/22/rolfing-structural-integration-for-all-stages-of-pregnancy
  • Musím sa zaviazať na celú sériu 10 sedení?
    Nie nemusíte. Odporúčam skúsiť jedno sedenie a na základe Vašej skúsenosti sa rozhodnúť či Vám táto práca vyhovuje. Väčšina z nás reaguje na túto prácu dobre a v takom prípade by dávalo zmysel v serii 10 sedení pokračovať.
  • Čo si mám obliecť?
    Väčšina klientov nemá problém byť počas sedenia v pohodlnom spodnom prádle, ktoré zakrýva intímne partie. Pre Rolfera je dôležité aby mal prístup na kožu klienta a videl štrukturálne zmeny počas sedenia. Je pre mňa esenciálne, že sa klient cíti pohodlne a preto ak by ste sa cítili nepohodlne v spodnom prádle, odporúčam pre: - dámy: priniesť si dvojdielne plavky alebo bežecké šortky, prípadne športové podprsenky, voľné tielko. NIE JE vhodné nosiť LEGÍNY ani dlhé a ani krátke - pánov: priniesť si boxerky alebo šortky a voľné tielko.
  • Koľko času si mám nechať medzi jednotlivými Rolfing sedeniami?
    Medzi jednotlivými sedeniami je vhodné si dopriať odstup 1 až 3 týždne.
  • Čo robiť/nerobiť po sedení Rolfingu?
    Osobne odporúčam po sedení si nechať čas na seba (napr. vo forme prechádzky) a nie sa ihneď púšťať do hektiky života (napr. nasadnúť do auta, vybavovať nákupy a pod.). Čas priamo po sedení je priestor na ocenenie zmien, ktoré nastali a je dôležitou súčasťou Vášho integráčného procesu. Berte to ako investíciu do seba. Bežné denné aktivity môžete robiť. Taktiež môžete praktikovať jemné fyzické aktivity (mobilizácie, ľahká jóga, feldenkrais a pod.) a nechať si čas na sledovanie zmien, ktoré nastali. Neodporúčam robiť intenzívne fyzické aktivity a to 24-48 hodín po sedení. Aktivity ako práca na záhrade alebo dlhá prechádzka po múzeu by som tam tiež zaradil. Taktiež sa pokúste následujúcich 48 hodín vyhnúť studenej vode a liekom proti bolesti s protizápalovým účinkom. Je nutné aby si telo prešlo aj na fyziologickej úrovni zmenami a vyššie spomenuté tieto zmeny brzdi.
  • Prečo podstúpiť sériu 10 sedení?
    Séria 10 sedení poskytuje rámec v ktorom sa môže rolfer venovať všetkým oblastiam tela s pozornosťou, ktorú si každá jedna vyžaduje. Cieľom sérii 10 sedení je dosiahnuť čo najvyššiu možnú integráciu tela. Každé sedenie sa venuje špecifickým témam a oblastiam tela.
  • Ako skoro po chirurgickom zákroku môžem absolvovať "Prácu s jazvami"?
    Po 8 týždňoch od výberu stehov a jazva musí byť dobre zahojená a bez známok zápalu. Pri cisárskom reze toto pravidlo neplatí, je dobré počkať aj 1 rok. Matka je v tomto období veľmi zaťažená a je ideálne ak je organizmus stabilný a odpočinutý.
  • Koľko sedení budem potrebovať na jednu jazvu?
    Odpoveď závisí od veľosti a hĺbky jazvy. Bežne sú potrebné 2-3 sedenia na integráciu jazvy o veľkosti 5+cm.
  • Je možné pracovať s jazvami po popálenine alebo omrzlinách?
    Áno je. V prípade jaziev spôsobených popalením je jedno či sú spôsobené ohňom, vriacou vodou alebo chemickým prostriedkom. Podobne to je aj s omrzlinami.
  • Dá sa pracovať aj na 40 ročných jazvách?
    Áno, dá sa. Je možné ovplyvniť aj takto staré jazvy. Naše telo má užasnú kapacitu meniť sa.
  • Ako to je s malými jazvami napr. po výbratí znamienka?
    Jazvy po znamienkach nie sú väčšinou komplikované. Počas jedného sedenia môžeme pracovať na viacerých malých jazvách.
  • Má zmysel pracovať s malými jazvami po artroskopii alebo laparoskopii?
    V prvom rade by som podotkol, že jazvy na povrchu sú len vstupné jazvy a pod povrchom sú omnoho väčšie jazvy na základe daného chirurgického zákroku. Dá sa to prirovnať k ľadovcu, to čo vidíme je len špička ľadovca a pod povrchom je skrytý zvyšok. A teda áno je veľmi zmysluplné na nich pracovať, môžu mať dopad na rozsah pohybu, precitlivenosť alebo necitlivosť v danej oblasti, funkčnosť orgánov a pod.
  • What should I wear?
    Most of the client wear comfortable underwaer which covers the intimate parts. For the Rolfer is crucial to achieve the physical structure of the client and to see the changes during the sessions. For me is essecial that each client feel comfortably , if you don´t feel comfort in the underwear: - the ladies can bring a two pieced swimsiut, jogging shorts, a sport bra - the gents can have boxers.
  • Must I commit to the whole 10 series?
    Of course not. I recommend to try one session and based upon your resonse to the work you can decide if continue or not. If you response good like most of us it has meaning to continue the whole 10 series.
  • Is Rolfing also for children and teens?
    Yes it is, it can help with problems wich are associated with growing or local injuries. Until the age of 12 one doesn´t work in the frame of the 10 series (instead 3-6 sessions), the sessions are shorter and are more local then global. If the child is small, the parent can accompany the child and bring some toys or books for play.
  • For whom is Rolfing?
    Rolfing is for eveyone. Everybody has certain degree of disorder in the physical structure, and therefore is Rolfing for everyone regardles of age, experience or profesion. Those, who have a history of injuries or operation and are noticing that they are affecting the day to daily lifes should consider Rolfing. Also former and present athletes, musicans, dancers, actors, manual workers a those which don´t wanna suffer just because they are aging. Rolfing isn´t just solving pains but also can enchance performance, whether is it athlet, performer or in a profesion with unilateral demands (f.e. Surgeon, dentist).
  • What is unique about Rolfing?
    Rolfing, also know as Rolfing Structural integration approches the human organizm in holistic manner and so doesn´t orient based on sympthoms. The work aims to mobilize the connective tissue - fascia – which can be refered as the organ of form. In Rolfing we consider the constant relationship between oneself and gravity which creates forces which are affecting the body. During life the body can go out of balance and it starts to compensate in order to accomplish the tasks which are requested from it. If the state if imbalance persist, the fascia starts in certain parts to be more compact, viscose and looses elasticity, all that affects the health of a person. Thanks to Rolfing the body has the posibility to reorganize itself in relation to gravity, which encourages to balance and integration.
  • What if I have a menstruation?
    It isn´t a problem if you feel comfortable with it.
  • Why to do the 10 series?
    The 10 series creaates a basic frame for the Rolfer to work on the whole body and address each region with the attenion it needs. The goal of the 10 series is to achieve the best possible integration. Each session has it specific regions and themese which are addressed
  • What should I do or not do after a session?
    Personally, I recommend to create some time for oneself directly after the session, not immediately participate in the hektik of life. Daily activities can be perfomed, however physicaly demanding activities should be avoided for the next 24 hours. On the other hand, a gentle and explorative physical activity is welcome, give yourself time to sense and observe the changes. Also the next 48 hours try to avoid exposure to cold water and painkillers with anti-inflammatory effects.
  • How often should I receive Rolfing sessions?
    Between each session is recommended to have break between 1-3 weeks.
  • Is Rolfing also for pregnant woman?
    Yes it is, but from the third month of pregnancy. One doesn´t work in the frame of the 10 series and the sessions are costumed to the needs of client. Rolfing is also benefitial after pregnancy. Fo more info visit this article: http://www.ineedrolfing.com/new-blog/2018/1/22/rolfing-structural-integration-for-all-stages-of-pregnancy
  • Can one change a scar which 40 years old?
    Yes, one can change them. Our bodies have an incredible capacity for change.
  • How many Scarwork session do I need for one scar?
    The answer depends on the size and deepth of your scar, but normaly it takes 2-3 sessions to intagrate a 5cm+ scar.
  • Is it possible to treat scars after a burn or frostbite?
    Yes it is. In the case of burn scars it doesn't matter if the scar is from fire, hot water or chemicals.
  • Does make sense to work on small scar after arthroscopy and laparoscopy?
    First of first, the scar on the surface are just the key holes the rest of the scars made with the chirurgic instruments are bellow the surface. It can be compared to a iceberg, we can see just the tip but the rest is hidden under the water. So it makes a lot of sense to work on them, they can affect the range of motion, sensations, function of organs and so on.
  • How soon after a surgical intervention I can come for a Scarwork session?
    2-3 weeks after the stiches are out and the scars is good healed.
  • How is it with small scars f.e. after birtmark removal?
    Scars after birtmarks usualy aren´t complicated, so one cam make more birthmark scars during the session or have a shorter session.
bottom of page